Буде відставка! Названо заміну – такого він не чекав. До осені будуть кардинальні зміни

У Верховній Раді почали готувати відставку чинного правління Нацбанку на чолі з Яковом Смолієм, про яку говорять вже кілька місяців. До Комітету Ради з питань фінансів, податкової та митної політики внесли проект постанови про визнання незадовільною роботи НБУ, про це йдеться у матеріалі видання Страна.

Цей проект був в порядку денному. Як уточнив на засіданні голова Комітету Данило Гетманцев, документ готував його заступник Олександр Дубинський, відомий своєю критикою на адресу банківського регулятора.

З першого разу постанову прийняти не змогли, проте не через небажання депутатів його підтримувати, а через відсутність кворуму. Документ навіть не розглядали і перенесли на наступне засідання. Питання напевно ще будуть обговорювати і голосувати з очевидною метою – поміняти керівництво Нацбанку.

Це класичний підхід, який передбачає, що для призначення нового правління потрібно виявити помилки і прорахунки старого і відсторонити його від управління.

У постанові профільного комітету перераховано кілька серйозних звинувачень на адресу нинішнього керівництва Національного банку:

1. Згортання грошової пропозиції в економіці, в якому вона потребувала в 2019 році, і особливо гостро – з початку Коронавірусу карантину в 2020-м. Рівень насичення економіки грошима (монетизацію) почали скорочувати ще 6 років тому, і він звалився в 1,7 разів.

2. Відсутність реальних заходів щодо стимулювання зростання ВВП.

3. Штучне зміцнення гривні, яке посилювало макроекономічні дисбаланси в економіці і допомагало вибудовувати піраміду ОВДП.

4. Пасивність Нацбанку на вівторковому ринку ОВДП, яка ускладнює залучення коштів для фінансування дефіциту держбюджету.

5. Відсутність програми дій, яка б розширила можливості уряду щодо фінансування надзвичайних заходів в умовах епідемії коронавіруса.

Багато що з перерахованого не раз озвучувалось не тільки в стінах Верховної Ради, а й на фінансовому ринку. Тому відмести ці звинувачення наврядчи вийде. Остаточне рішення Ради за постановою буде залежати від політичної готовності влади змінювати керівництва НБУ.

Джерела в фінансових колах говорять, що така готовність є, і що процес пішов. Зміну верхівки регулятора прогнозують на осінь. Всі хочуть зробити за законною процедурою – визнати Смолія Несправа.

Згідно із законом “Про НБУ” наш центробанк підзвітний Верховній Раді і президенту. Тобто парламентський комітет може визнати його роботу незадовільною, передати постановою на голосування в зал Верховної Ради (після його звіту), а в разі прийняття його депутатами відправити президенту. Далі все буде залежати від Володимира Зеленського.

Але кажуть, що через провал в кредитуванні він готовий міняти керівництво НБУ. Все, що робить регулятор в цій частині, – це знижує облікову ставку, що ніяк не покращує ситуацію. Навіть навпаки – вона погіршується: згідно зі звітом самого Нацбанку, за підсумками травня гривневий кредитний портфель підприємств скоротився на 1,4% (до 430,96 млрд грн), а валютний – на 1,1% (до $ 12,8 млрд). Обсяги кредитування населення в минулому місяці теж зменшилися – на 1% (до 167,2 млрд грн).

Влітку ситуація буде лише погіршуватися: на цей період припадає спад ділової активності. Тому якихось проривів або кредитного дива зараз ніхто не прогнозує. Так що регулятору навряд чи буде чим похизуватись в Раді, аргументів не вистачить навіть для адекватного захисту від докорів.

В свою чергу, як зазначає телеграм канал “Политика Страни”. Що б не говорив голова Нацбанку Яків Смолій про свої наміри очолювати головний банк країни до 2025 року, в це на фінансовому ринку мало хто вірить. Серед банкірів ходять наполегливі чутки, що до кінця року главу НБУ поміняють. Причому нібито цей момент вже узгоджений з МВФ. Називається відразу кілька кандидатур на заміну Смолія:

Кирило Шевченко. Голова правління “Укргазбанку”

Роман Жуковський. Починав кар’єру в “Укрсоцбанку”

Сергій Тігіпко. Власник фінансово-промислової групи, в яку входить в тому числі “ТАСкомбанк” і фінансова компанія.

Олена Щербакова. Член Ради НБУ і радник голови “Ощадбанку”.

Джерело: korupciya.com

Залишити відповідь

Ваша e-mail адреса не оприлюднюватиметься. Обов’язкові поля позначені *