12 липня: церковне свято сьогодні, чого жінкам не можна робити цього дня
Православне свято сьогодні в народі має гарну назву – Великі роси.
12 липня в новому календарі української церкви згадують про подвиги двох мучеників – Феодора Варяга і його сина Іоана. У народі день наповнений особливим змістом і прикметами, пов’язаними з літом і врожаєм. Яких традицій дотримуються в цю дату, у що вірили наші пращури і яке сьогодні церковне свято за старим стилем – у матеріалі.
Що за свято сьогодні церковне – новий і старий стиль
12 липня (у старому календарі це дата 25 липня) у православній церкві згадують мучеників Феодора Варяга і його сина Іоана, перших християнських мучеників у Київській Русі.
Про святих відомо небагато. Згідно з літописами, Феодор народився в X столітті і довгий час служив у Візантії. Там він прийняв хрещення, а його ім’я язичницьке до цього було Тур або Утор (скандинавське Тор або Оттар). За часів правління князя Володимира він переїхав до Києва. Син Феодора, Іоан, також сповідував християнство і служив дружинником у князя.
Обидва загинули за віру: язичники вирішили принести Іоана в жертву ідолам, але Феодор відмовився віддати їм сина і відкрито викривав язичницьких богів. Натовп, підбурюваний жерцями, убив і батька, і юнака.
Згідно з переказами, мужність Феодора та Іоана сильно вразила князя Володимира, і це стало однією з причин, чому він вирішив прийняти християнство. Є також думка, що Десятинну церкву князь побудував на місці будинку Феодора. 1908 року археологи знайшли біля її стін залишки зрубу – можливо, це був будинок варяга.
Яке сьогодні церковне свято в Україні відзначають ще:
вшановують мучеників Прокла та Іларія;
преподобного Михайла Малеїна, ігумена;
мучениці Голендухи Перської;
преподобного Іоанна і Гавриїла Святогорців;
преподобного Паїсія Святогорця;
ікону Божої Матері “Троєручиця”.
Звичаї дня 12 липня, про що просять у святих, чого не можна робити сьогодні
До святого Феодора Київського звертаються з молитвами про зміцнення віри, благочестя і зцілення недуг.
У народі цей день відомий під красивою назвою – Великі роси. У цей час випадає особливо багато роси, якій приписують цілющу силу. Вважається, що дуже корисно пройтися по ній босоніж і вмитися, щоб зберегти молодість, поліпшити зір і захиститися від пристріту. Згідно з прикметами, роса 12 липня допомагає прогнати хвороби, зміцнити здоров’я і привернути благополуччя.
Також у цю дату збирають і сушать цілющі трави – знахарі кажуть, що саме зараз вони набирають найбільшої сили. День вважається хорошим часом для примирення, чесних угод і будь-яких добрих справ. Важливо допомогти нужденному – хоча б добрим словом чи порадою.
Свято має і свої суворі заборони. Не вітається лихослів’я, сварки, заздрість і злість – усе погане повертається в потрійному розмірі.
За народними прикметами жінкам не рекомендується займатися важкою роботою, ремонтом, шиттям і особливо плакати – щоб не лити сльози весь рік.
Прикмети 12 липня – про що говорить природа
За прикметами дня можна дізнатися, яким буде залишок літа і врожай:
роси багато зранку – до гарного і сонячного дня, а літо, що залишилося, буде спекотним;
немає роси – до дощів і негоди;
туман – до поганого врожаю;
бджоли голосно дзижчать – до спекотного серпня;
у лісі багато грибів – скоро похолодає.
Якщо 12 липня видався холодний день, значить, зима буде морозною.
Джерело